Je pravidelné užívanie zinku dôležité? Tieto úlohy plní v našom tele!
Zinok je po železe druhým najviac zastúpeným minerálom v ľudskom tele. Plní mimoriadne dôležitú úlohu, keďže je súčasťou viacerých procesov – imunitného systému, enzymatických reakcií, syntézy DNA či proteínov a hojenia zápalov. Organizmus si ho nedokáže sám vyrobiť a, bohužiaľ, nevie ho ani skladovať. Práve preto je podstatné pravidelne ho dopĺňať.
Nedostatok zinku má vážne následky
Dospelý človek by mal denne do tela prijať v priemere 15 miligramov zinku. To je množstvo, ktoré sa dá len ťažko získať z prirodzenej stravy. Práve preto je vhodné siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch. Nedostatok tohto cenného minerálu totiž vie zapríčiniť viacero nepríjemných problémov.
Chýbajúci zinok v tele sa prejavuje napríklad náladovosťou, únavou, ale tiež pomalším hojením zápalov a vyšším výskytom rôznych ochorení. Pri dlhodobom nedostatku môžete zaznamenať citeľný úbytok hmotnosti, zhoršenú pamäť či sústredenosť, upadajúcu kvalitu vlasov a nechtov, prípadne kožné ochorenia.

Aké výhody prináša užívanie zinku?
Pravidelné užívanie zinku je základom prevencie mnohých ochorení. Taktiež môže významne pomôcť pri liečbe rozličných chorôb a citeľne zlepšiť celkovú vitalitu organizmu. Pozrite sa, aké najčastejšie pozitívne účinky boli zistené vedeckými štúdiami.

Podpora imunitného systému
Zinok významne podporuje obranyschopnosť organizmu. Posilňuje totiž niektoré imunitné bunky a prispieva k znižovaniu oxidačného stresu. Ten patrí medzi najznámejšie faktory spôsobujúce ochorenia. Prehľad 7 štúdií ukázal, že zvýšený príjem zinku na úrovni 80 – 92 mg denne môže zredukovať dĺžku trvania klasickej nádchy až o 33 %.

Lepšia kvalita vlasov a nechtov
Trápia vás nekvalitné nechty, prípadne suché a lámajúce sa vlasy? S veľkou pravdepodobnosťou im chýba optimálna výživa. Zinok prispieva k správnej syntéze kolagénu, ktorý je základom pre zdravý rast vlasov či nechtov. Pri jeho pravidelnom užívaní tak viete spozorovať viditeľné zlepšenie ich stavu.

Rýchlejšie hojenie rán
Zinok má viacero vlastností, ktoré dokážu významne pomôcť pri hojení rán – podporuje tvorbu kolagénu, zmierňuje zápaly a posilňuje imunitu. 12-týždňová štúdia ukázala, že u ľudí trpiacich diabetickým vredom na nohe sa pri každodennom užívaní 200 mg zinku výrazne zlepšil zdravotný stav a došlo k zmenšeniu vredu.

Pomoc pri liečbe akné
Podľa najnovších prieskumov sa akné vyskytuje až u 9,4 % celosvetovej populácie. Liečba tohto ochorenia je častokrát zdĺhavá a náročná, no zinok ju dokáže citeľne urýchliť. Štúdie dokazujú, že pravidelná konzumácia tohto minerálu vie zmierniť vznik a ďalšie rozširovanie akné. A to tak, že prispieva k eliminácii vznikajúcich zápalov.

Nižšie riziko zhoršenia zraku
Veľká štúdia prevádzaná na 4200 ľuďoch zistila, že zinok dokáže prispieť k udržaniu zdravého zraku. Respondentom bolo každý deň podávaných viacero doplnkov stravy s antioxidantmi – vitamínom E, C, beta-karoténom a 80 mg zinku. Výsledkom bolo, že u týchto ľudí bolo zaznamenané pomalšie zhoršovanie videnia.

Zlepšenie kognitívnych funkcií
Zinok vplýva aj na nervový systém a mozog. Jeho pravidelný príjem zabezpečí, že všetky kognitívne funkcie budú pracovať bezchybne – či už ide o pamäť, koncentráciu či schopnosť rýchlo sa rozhodovať.

Krásna a zdravá pokožka
Tým, že zinok zmierňuje oxidačný stres buniek, spomaľuje ich starnutie. To sa prejavuje napríklad na zdraví pokožky. Benefitom je tiež spomínaný pozitívny vplyv na produkciu kolagénu. Koža tak ostáva pružná, vitálna, je menej náchylná na rozličné ochorenia a pomalšie na nej vznikajú vrásky či iné nedokonalosti.
